Järjestö

Vaihtoehto EU:lle Tiedotuskeskus (VEU) on suomalainen vuonna 1991 perustettu järjestö, jonka tavoitteena on tuoda esiin vaihtoehtoista kriittistä tietoa Euroopan Unionin kehityksestä. VEU jakaa tietoa EU:sta ja sen päätöksenteosta sekä edistää kansalaiskeskustelua unionista.

Hallitus 2015-2016

Puheenjohtaja:

Arjo Suonperä arjo.suonpera(a)juridique.inet.fi

Varapuheenjohtaja:

Jyrki Yrttiaho jyrki.yrttiaho(a)raisio.fi

Jäsenet:

Veijo Kare veijo.kare(a)sysma.fi
Pekka Lundgren rivelundgren(a)gmail.com
Markus Mustajärvi markus.mustajarvi(a)eduskunta.fi
Jarmo Nevalainen jakeneva(a)tutamail.com
Mauri Nygård mnyg(a)pp.kpnet.fi
Riitta Suokas riittasuokas(a)gmail.com
Thomas Wallgren thomas.wallgren(a)iki.fi

Varajäsenet:

Matti Aalto mail.aalto(a)gmail.com
Kalle Hernberg kalle.hernberg(a)gmail.com
Arja Lundgren arjarytko(a)hotmail.com
Stig Lång stiglang84(a)hotmail.com
Jori Porspakka jori.porspakka(a)gmail.com