Järjestö

Vaihtoehto EU:lle Tiedotuskeskus (VEU) on suomalainen vuonna 1991 perustettu järjestö, jonka tavoitteena on tuoda esiin vaihtoehtoista kriittistä tietoa Euroopan Unionin kehityksestä. VEU jakaa tietoa EU:sta ja sen päätöksenteosta sekä edistää kansalaiskeskustelua unionista.

Hallitus 2017-2018

Puheenjohtaja:

Arjo Suonperä arjo.suonpera(a)juridique.fi

Varapuheenjohtaja:

Jyrki Yrttiaho jyrki.yrttiaho(a)raisio.fi

Jäsenet:

Pekka Lundgren rivelundgren(a)gmail.com
Arto Viitaniemi arto.viitaniemi(a)gmail.com
Arja Lundgren arjarytko(a)hotmail.com
Lea Launokari lea.launokari(a)nettilinja.fi
Mauri Nygård mnyg(a)pp.kpnet.fi
Riitta Suokas riittasuokas(a)gmail.com
Thomas Wallgren thomas.wallgren(a)iki.fi

Varajäsenet:
Veli-Pekka Kultanen vkultanen(a)gmail.com
Matti Aalto mail.aalto(a)gmail.com
Marianne Ehrnsten marianne.ehrnsten(a)saunalahti.fi
Stig Lång stiglang84(a)hotmail.com
Markus Mustajärvi markus.mustajarvi(a)eduskunta.fi
Emilia Tamminen tamminen.h.emilia(a)student.uta.fi